Fotoaparatas patekęs į Gineso rekordų knygą.

Šiandien sugrįžkime į netolimos istorijos laikus, kuriuose dar mena vyresnieji liudininkai ir aš tame tarpe. Daugelio fotografų, pradėjusių savo karjerą praėjusiame amžiuje, pirmasis fotoaparatas buvo „Smena 8M“. Aš taip pat savo kelią fotografijoje pradėjau šiuo fotoaparato modeliu. Todėl ir pažvelkime į šį fotoaparatą, kuo jis ypatingas pelnyti mūsų dėmesį. O jis ypatingas pirmiausia tuo, kad yra įrašytas į Gineso rekordų knygą, kaip masiškiausias planetos fotoaparato modelis. Šių fotoaparatų parduota virš 21 milijono egzempliorių. Skaičius iš ties įspūdingas: 21 041 191 vienetų, įskaitant ir 1995 metų pardavimus.   

Fotoaparatas pagamintas tuometinio Leningrado (dabar Sankt-Peterburgas-aut. pastaba) optikos- mechanikos gamykloje, kuri labiau žinoma savo trumpiniu LOMO. Pirmoji „Smena 8“ pagaminta 1963 metais. Vėliau, 1970 metais fotoaparatas buvo modifikuotas ir gavo pavadinimą pridedant „M“ raidę, pažyminčią apie  jo modifikaciją: „Smena 8M“. Jis buvo gaminamas net iki 1995 metų ir buvo perkamiausias fotoaparatas pasaulyje. Tai visiškai neįtikėtina, žinant, kad bet koks šiuolaikiniai fotoaparatai „pasensta“ po kokių trijų metų, o čia tris dešimtmečius viršijantis gamybos periodas. Tačiau toks fenomenas turi logišką paaiškinimą. 

Pigus ir patikimas 

„Smena 8M“ turi keletą pranašumų, kurie įtakojo jo populiarumą ir savo laikmečiu padėjo tapti masiškiausiu fotoaparatu. Svarbiausias, mano manymu, to meto pranašumas, tai jo kaina. Iki žlungant Sovietinei imperijai jis turėjo fiksuotą 15 rublių kainą. Už tokius pinigus fotoaparatą galėjo nusipirkti kiekvienas pradedantis fotografijos mėgėjas. Jeigu palyginti sovietinių laikų kainas, tai tarkim daugelių fotografų mėgstamo veidrodinio fotoaparato „Zenit“ kaina prasidėdavo nuo 70 rublių, priklausomai nuo jo modifikacijos ir be objektyvo. Tuo metu tai buvo nemaži pinigai ir daugeliui buvo visas mėnesio atlyginimas. Tačiau grįžkim prie mėgėjiškojo „Smena 8M“. Palyginti nedidelė jo kaina visai nereiškė, kad fotoaparato kokybė buvo prasta. Anaiptol, tai buvo ne tik paprastas, bet ir patikimas fotoaparatas, pasižymintis nustatymų paprastumu ir nesudėtingu remontu. Fotografuojant juo buvo galima išgauti visai neblogą nuotraukų kokybę, kurios galėjo konkuruoti net ir su brangesnių fotoaparatų nuotraukomis.  Tarkim, šiame modelyje buvo įgyvendintas blykstės sinchronizavimo diapazonas 1/250 sek. su esamu fotoaparatu užraktu. Net ir šiandien tokios galimybės įgyvendintos tik veidrodiniuose fotoaparatuose, kai tuo tarpu kompaktinės „muilinės“ tuo pasigirti negali. Šis fotoaparatas buvo lengvas ir nebijantis šalčio. Žinoma „Smena 8M“ – tai paprastas ir rankinio režimo fotoaparatas. Jame ryškumas nustatomas pagal atstumų skalę, o atstumą iki fotografuojamo objekto reikia išmatuoti akies žvilgsniu. Skirtingai nei šiuolaikinėmis „muilinėmis“, kuriose užtenka tik spausti užrakto mygtuką, fotografuojant „Smena 8M“ buvo būtinos fotografijos pagrindų žinios, norint išgauti padorią nuotrauką. Taip pat reikia pažymėti, kad „Smena 8M“ suteikė galimybę ir pirmųjų mėgėjiškų stereo kadrų atsiradimui už geležinės uždangos nuo likusio pasaulio. Norint nufotografuoti stereo vaizdą, reikia dviejų sinchroniškai fotografuojančių fotoaparatų. O daugeliui foto mėgėjų du fotoaparatai tuo metu buvo per didelė prabanga, išskyrus „Smena 8M“.  

Ir šiais laikais turi gerbėjų 

Populiaraus mėgėjiško fotoaparato gamyba buvo nutraukta praėjusio amžiaus devintojo dešimtmečio viduryje. Nuo to momento foto technika patyrė gigantiškų permainų. Mėgėjai ir didelė dalis profesionalų šiuo metu naudojasi skaitmeniniais fotoaparatais. Dabar nebereikia skaičiuoti, kiek liko kadrų juostelėje, nes skaitmeniniai fotoaparatai apriboti tik atminties kortelių talpa. Nuėjo praeitin foto juostelės, didintuvai, ryškalai, fiksažai, raudonos lempos ir kiti aksesuarai lydėję fotografą. Tačiau ir dabar interneto platybėse galime sutikti šio fotoaparato mėgėjų. Ir jie skirtingi savo amžiumi, tačiau fotografuoja ir dalinasi rezultatais. Juk jiems fotografija, tai ne tik mygtuko spustelėjimas telefono fotoaparate, bet ir tikrų tikriausia fotografijos proceso apeiga.